Věříme v jiný způsob řízení
567 309 136

GINIS plně podporuje koncept otevřených dat: umí je připravit, publikovat i použít

Pojem Otevřená data se stává důležitým tématem progresivních úřadů, které požadují, aby jejich informační systémy byly na tento nový standard poskytování informací připraveny. Když hovoříme o otevřených datech, máme na mysli zejména různé statistiky, rozpočty, přehledy a databáze, které jsou úřadem zveřejňovány v úplné a snadno dostupné formě na internetu.
portal_rozpocet.jpg

OpenData: proč, co a jak?
GORDIC již několik let intenzivně pomáhá otevírat úřady veřejnosti. Před dvěma lety společnost představila svůj Rozklikávací rozpočet, o rok později doplněný dalšími aplikacemi do podoby komplexního Interaktivního úřadu. Dnes se píše rok 2016 a my znovu otevíráme data.

Proč vůbec data otevírat? A jaká data? Jak to vůbec správně dělat? To jsou otázky, na které je třeba si odpovědět, aby se OpenData nestala pouze prázdným pojmem bez obsahu. Smyslem je dát data k dispozici občanům, dalším organizacím, podnikatelům, aby s nimi mohli dál pracovat. A klidně všechna! Zveřejňujeme smlouvy, faktury, ale zajímavé je podívat se také na to, jaké se chystají investice, občany zajímají informace z dopravy, o svozu odpadů, atd. A třetí otázka, jak na to? Odpovědí jsou 3P: je třeba data Připravit, Publikovat a Použít. 

Příprava dat
Především je třeba si definovat, v jaké struktuře a formátu budu data potřebovat. Důležitý je také samotný rozsah zveřejňovaných informací: budeme-li chtít publikovat data v nejširší možné podobě, tedy všechny účetní a rozpočtové zápisy, bude se u středně velkého města jednat o stovky tisíc až milion zápisů. Pro běžného uživatele by to bylo obtížně použitelné. Ideální je tedy zvolit nějakou vhodnou agregaci.

Nástroj Opendata generátor, který je součástí systému GINIS, nám taková data z aplikací poskytne – v požadovaném rozsahu, formátu a struktuře. Jejich volba je plně v rukou úřadu. Mechanismem generování sestav dokáže OpenData generátor produkovat OpenData ve formátech CSV, XML, JSON, případně i v dalších.

opendata_schema-jpg-550.jpg
Schéma generování a publikace OpenDat z informačního systému GINIS

Publikace a použití
Další komponenta, OpenData Konektor (ODK), potom umožňuje publikovat data z interního úložiště do OpenData Portálu (postaveném na open source technologii CKAN), spravovat jeho strukturu a vkládat či upravovat metadata.

A nyní zbývá ještě připravená a publikovaná data použít. Pro tento účel má GINIS aplikace jako Rozklikávací rozpočet, Investiční mapa, Ekonomika příspěvkových organizací a další, která dokážou data přiblížit uživateli v atraktivní grafické podobě. GINIS tak představuje skutečně ucelené řešení, zahrnující vytvoření, zveřejnění i použití OpenDat. 

portal_investicni_mapa.jpg
 

                                                                                                    http://opendata.gordic.cz/

Zprávy GORDIC

Zobrazení dle typu:
  • Aktualizace software
  • Metodologie
  • Zprávy vlastní
  • Zprávy cizí
  • Řešení
Potvrdit výběr