Věříme v jiný způsob řízení
567 309 136

Jack He: Bezdrátová technologie umožní zautomatizovat i staré budovy

11. 8. 2016: Dnes vyšel v Lidových novinách rozhovor s obchodním a marketingovým ředitelem HDL Automation Jackem He. HDL se zabývá automatizací budov a internetem věcí a je mj. partnerem naší společnosti. Rozhovor zde přinášíme ve zkrácené verzi.
foto_LN.jpg
"Důvodem, proč jsme si vybrali Česko, je, že jsme tu našli dobré partnery, jako je například Gordic", říká Jack He. FOTO MAFRA - FRANTIŠEK VLČEK.

Zabýváte se automatizací. Co si pod tím lze představit?
Jsme výrobce a dodavatel systémů pro chytré budovy. A to jak pro rezidentní segment, tedy chytré domácnosti, tak pro komerční využití například v hoteliérství. Dokážeme pokrýt širokou škálu systémů, od osvětlení, přes vytápění, po multimediální zábavné systémy. Umíme je sjednotit do jednoho a umožnit jeho jednoduché ovládání. To všechno zajistíme hardwarově i softwarově. Nejsme orientovaní průmyslově, jako ABB, GE nebo Siemens.
 
Podnikáte v 80 zemích. Co vás přivedlo do České republiky?
Mezinárodní expanze je důležitou součástí našeho byznys modelu. Důvodem, proč jsme si vybrali Česko, je, že jsme tu našli dobré partnery, jako je například Gordic. Zdejší trh skýtá potenciál a včasný vstup na něj je v rostoucí konkurenci důležitý. Lidé tu vidí probíhající technologické změny a mají o inovace zájem.
 
Čínská a česká města jsou v mnoha aspektech odlišná. Jak jsou vaše systémy aplikovatelné ve staré zástavbě a v historických centrech měst?
Samozřejmě, že když stavíte město takříkajíc na zelené louce, je to jednodušší, protože budovy a infrastruktura už s moderními technologiemi počítají. Naší výhodou ale je, že všechna řešení jsme schopni dodávat i bezdrátově. Dokážeme tedy zautomatizovat i staré budovy v centru Prahy bez jakýchkoliv zásahů do stavby. Jedinou podmínkou je přívod elektrické energie, takže pokud nejde o srub uprostřed divočiny, není řešení problém.
 
Je už trh těchto řešení vyvinutý, nebo je to stále spíš hudba budoucnosti, o které se hlavně mluví a v praxi chytrá řešení používá jen pár nadšenců a ty nejinovativnější hotely a firmy?
Trh velmi dynamicky roste, ale je pravda, že není tak velký, jak bychom si představovali a jak bychom potřebovali. To je jeden z důvodů, proč se snažíme pronikat do dalších a dalších zemí. Ročně dokončíme globálně zhruba pět tisíc různých projektů rezidenčních, kancelářských i veřejných budov. Do budoucna proto hledíme s optimismem. V Česku jsme na začátku, ale máme tu jeden modelový dům v Jihlavě, využívající solární energii, a také jsme se podíleli na showroomu našeho partnera zabývajícího se osvětlením.
 
Česko bývá někdy neevropskými firmami využíváno jako vstupní brána na západoevropské trhy. Platí to i v případě HDL Automation?
Je to spíš na opak. V Evropě jsme začínali ve Velké Británii, Francii, Norsku. Česko je pro nás můstkem do střední a východní Evropy, kde máme stále mezery. Věříme, že nám zkušenosti odsud pomohou třeba při vstupu na polský trh a podobně. Česko tedy není naše první evropská zkušenost, ale zároveň ani poslední.
 
Co zákazníky motivuje k investicím do systémů chytrých budov?
Záleží na způsobu využití. Pokud si tento systém instaluji do vlastního domu, jde mi o úsporu energie, bezpečnost a pohodlí. Pokud chci takové řešení pro komerční budovu, je to čistě kvůli nákladům. Největší výdaje jdou totiž na energie a ty nejvíce spotřebovává osvětlení a klimatizace. Centrálním řízením se tak dá dosáhnout výrazných úspor.
 
Zůstaňme u domácností.
Kolika z nás se stalo, že při cestě do práce zapomněl zavřít okno, vypnout klimatizaci či dokonce nějaký spotřebič, který by mohl způsobit škody v domácnosti. Nebo si jenom nebyl jistý, jestli to udělal a musel se kvůli tomu vracet, čímž hned na začátku dne nabral zpoždění. Systémy chytré domácnosti umožňují okamžitě zjistit, jak se to s těmito věcmi má a případně je na dálku řešit. Automatizace změní způsob našeho života.
 
To jsou řešení dneška. Jak bude vypadat domácnost v budoucnu? Co bude firmy jako HDL živit?
To bych také rád věděl. Určitě se vyplní pár vizí ze sci-fi filmů. Co je jisté, že lidé jsou líní. Nechceme se starat o věci. Jakmile ráno otevřeme oči, chceme mít všechno hotové a ne ztrácet čas s přípravou snídaně, oblečení, a tak dále. Budoucnost je tedy v maximálně možné míře automatizace, což umožní až umělá inteligence. Domácnost budoucnosti tedy bude mít základ v jakémsi inteligentním osobním virtuálním asistentovi a k němu připojených zařízeních. Vlastně tedy budeme vydělávat na lidské lenosti.
 
Zmínil jste bezpečnost. Propojená domácnost ale přináší nové riziko v podobě hackerských útoků. Máte toto ošetřeno?
Naše systémy jsou maximálně bezpečné, zatím neevidujeme žádný takový incident. Kybernetická bezpečnost je specifická disciplína, kterou raději necháváme na našich dodavatelích, kteří se na tuto oblast soustředí. Ze strategických důvodů je nebudu prozrazovat.
 
Jak se díváte na experimenty s internetem věcí u předních hi-tech firem?
Velké společnosti jako Apple, Google nebo Microsoft mluví o internetu věcí, protože to je kontinuální zdroj příjmů. Když prodáte mobil, počítač nebo i software, je to obvykle jednorázový příjem. Internet věcí ale bude platforma pro poskytování široké škály různých služeb a za ty se platí pravidelně. Proto se o to tyto společnosti zajímají. Nevnímáme je jako konkurenci, alespoň ne v dlouhodobém měřítku. Budou chtít dělat něco jiného, než dodávat celé systémy. Vnímáme je spíš jako pomoc, protože když o tom budou mluvit tyto populární firmy, přitáhnou k automatizaci pozornost lidí a vytvoří firmám, jako jsme my, příležitost.

Zdroj: LN
 

Zprávy GORDIC

Zobrazení dle typu:
  • Aktualizace software
  • Metodologie
  • Zprávy vlastní
  • Zprávy cizí
  • Řešení
Potvrdit výběr