Věříme v jiný způsob řízení
567 309 136

Kulatý stůl k automatizaci budov zdůraznil rostoucí význam bezpečnosti

Praha, 4. srpna 2016 – Na pražské Kampě dnes proběhl kulatý stůl na téma vize a rozvoj v oblasti systémů pro inteligentní budovy. Pozvání přijal i přední čínský odborník na automatizaci budov, ředitel pro obchod a marketing společnosti HDL Automation Jack He.
„Témata kybernetické bezpečnosti dálkově řízených inteligentních systémů, rostoucích nároků na uživatelskou přívětivost ovládacího software a v neposlední řadě i problematiky narůstajícího tlaku ze strany Evropské komise na vyšší energetickou efektivitu budov jsou stále aktuálnější. Právě tlak EK nahrává komplexním implementacím, které dokáží automaticky regulovat chlazení, vytápění, zatemňovací prvky i osvětlení, a radikálně tak snižovat provozní náklady i karbonovou stopu budov,“ uvedl Jaromír Řezáč, generální ředitel společnosti Gordic, majitel HDL Automation s.r.o. a duchovní otec celého projektu.

Vedle odborníků na systémy automatizace budov ze společnosti HDL Automation s.r.o. se odborného setkání zúčastnili i zástupci společností TÜV SÜD, SUP-TECHNIK, členové KNX národní skupiny České republiky a odborníci na kybernetickou bezpečnost ze společnosti GORDIC.

Diskutována byla zejména bezpečnostní rizika implementací, které pro provoz řídicího software využívají nedostatečně zabezpečené počítače, i výhody zabezpečených cloudových řešení pro implementace inteligentních rozvodů v domácnostech. Právě při pohledu na trh rezidenčních zákazníků byl v diskusi jasně patrný důraz na kritický význam uživatelského rozhraní i jasný požadavek na možnost ovládání inteligentních rozvodů prostřednictvím mobilních aplikací.

_DSC3005.jpg

Podle slov Jacka He už Čína přestává být vnímaná pouze jako země, kde lze levně vyrobit cokoliv. „Čína se posouvá se směrem k technologicky vyspělým produktům s vyšší přidanou hodnotou. Původní „Made in China“ tak postupně přechází na „Created in China“ což znamená, že čínské firmy začínají být silné rovněž ve vlastním vývoji.“ Čínský manažer potvrdil zmiňovanou klíčovou roli států pro vývoj celého oboru: „Požadavky vlád a také strategie velkých korporací určí, jak rychle a jakým směrem se budou chytré instalace vyvíjet. Z technologického hlediska očekávám další růst podílu bezdrátových řešení a s tím související pokles nákladů zákazníka na samotnou instalaci.“

Jaromír Řezáč  formuloval v panelové diskusi vizi své společnosti – Security, Design, Integration – v rámci níž by chtěl posunout bezpečnost inteligentních systémů budov na úroveň bankovních systémů, jejich design na úroveň špičkových chytrých telefonů či notebooků a stupeň jejich integrace do formy, kdy vše budete moci ovládat prostřednictvím svého mobilního telefonu.

Řezáč také poodhalil detaily z kuchyně HDL Automation, kde nyní finišuje vlastní vývoj zabezpečené cloudové aplikace v prostředí Microsoft Azure i mobilní aplikace pro systémy iOS/Android, která přinese bezpečné a šifrované ovládání inteligentních budov a domácností do mobilních telefonů.

Fotografie ke stažení zde: foto

Zprávy GORDIC

Zobrazení dle typu:
  • Aktualizace software
  • Metodologie
  • Zprávy vlastní
  • Zprávy cizí
  • Řešení
Potvrdit výběr