Věříme v jiný způsob řízení
567 309 136

Podmínkou pro budování Smart City je fungující chytrý úřad

Pojem Smart City patří v oblasti rozvoje měst k těm nejskloňovanějším. Co to tedy Smart a Smart City znamená? Můžeme to již dnes někde reálně vidět? Nejen o tom jsme si povídali s ředitelem odboru Smart Cities společnosti GORDIC Václavem Pávkem.

První otázka je jednoduchá: Co je to Smart City?
Smart City je především chytré využití moderních technologií  tak, aby byl život v obcích kvalitnější, hospodárnější a  bezpečnější. To je zásadní a s dovolením to zdůrazním: aby se  nám žilo příjemněji a pohodlněji. A přitom v souladu s konceptem udržitelného rozvoje.

Co si pod tím máme představit konkrétně?
Technik by se u této otázky rozpovídal o internetu věcí, služeb, lidí, o cloudových řešeních, o portálových a mobilních technologiích, o RFID technologiích a senzorech, atd. Ekonom by se nejspíše zastavil na sdílené ekonomice a politik by zřejmě mluvil o rozvoji vládní strategie Smart Administration a dalších koncepčních materiálech.

vasek_pavek-(4).png
Proč by měl chtít běžný občan žít ve Smart City? 

V chytrém městě si například v mobilní aplikaci najdete volné parkovací místo, jelikož na lampách osvětlení jsou senzory monitorující místa k parkování. Navigace vám ukazuje trasu i vzhledem k aktuální dopravní situaci, neboť je online zásobována informacemi z dopravního centra města. Staví se chytré budovy, které umožňují chytře řídit a plánovat spotřebu energií. Občané nemusí běhat po úřadech, protože si vše vyřídí online, atd.

Celý článek naleznete v časopisu Pro města a obce, který vychází 6. března 2017.

Zprávy GORDIC

Zobrazení dle typu:
  • Aktualizace software
  • Metodologie
  • Zprávy vlastní
  • Zprávy cizí
  • Řešení
Potvrdit výběr