Věříme v jiný způsob řízení
567 309 136

V Chebu se elektronické dokumenty pečetí vzdáleně

Pečetě jako symboly pravosti dokumentů známe již z dávné historie. Co však možná nevíme, že kromě ozdobných symbolů otisknutých do rudého vosku mohou mít pečetě v současnosti i podobu elektronickou. A přesně takové zvolila EU za nástroj k budování důvěry v elektronické transakce a dokumenty. Definovány jsou dvě konkrétní podoby – Kvalifikovaná elektronická pečeť a Uznávaná elektronická pečeť.
Cheb-na-web-(1).jpg

Nová legislativa tak udává povinnost označit pečetí všechny dokumenty, které nebudou při vyhotovení podepsány kvalifikovaným elektronickým podpisem. Norma se tak dotýká nejen elektronických verzí písemností ve výstupním formátu, ale i transakčních protokolů, výstupů z informačních systémů nebo potvrzení o přijetí podání. V podstatě všech dat, které organizaci v elektronické podobě opouští a nejsou opatřeny elektronickým podpisem.

Pro vytvoření správného otisku kvalifikované pečetě však nestačí vlastnit samotný certifikát. Podstatné je, kde je umístěn jeho tzv. „privátní klíč“. Aby pečeť opravdu byla kvalifikovaná, musí být klíč na certifikovaném prostředku. Funkčního pečetění lze docílit třemi způsoby. Pořízením drahého modulu, využitím certifikátů vygenerovaných na čipových kartách, které vylučují automatizaci, nebo vzdáleným pečetěním.

A právě třetí alternativu si zvolili v Chebu, kde úředníci již od 11. října využívají vzdálené řešení elektronických pečetí, které pro své zákazníky připravila společnost GORDIC ve spolupráci s certifikační autoritou I.CA. Využito je zde modulu, který je umístěný v datovém centru a generuje kvalifikovanou pečeť a společně s kvalifikovaným časovým razítkem ji připojí k příslušnému dokumentu. Dokument přitom neopouští informační systém, ve kterém byl vytvořen. Ochrana jeho obsahu je tak plně pod výhradní kontrolou úřadu. Kromě krátké doby pořízení jsou nespornými přínosy i nižší pořizovací náklady a fakt, že chebský úřad platí výhradně za jím odebrané pečeti a časová razítka. Zároveň probíhá vzdálené pečetění automaticky a není k němu potřebná žádná manuální obsluha.


 

Zprávy GORDIC

Zobrazení dle typu:
  • Aktualizace software
  • Metodologie
  • Zprávy vlastní
  • Zprávy cizí
  • Řešení
Potvrdit výběr