Věříme v jiný způsob řízení
567 309 136

Vláda schválí novelizaci vyhlášky o kybernetické bezpečnosti

V nejbližším období vyjde novela nejdůležitější kybernetické vyhlášky v České republice. Proč právě nyní a v čem je vyhláška jiná?
Na novelizaci vyhlášky č. 316/2014, o kybernetické bezpečnosti pracoval tým z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) poměrně dlouho. Nová vyhláška reflektuje hlavní legislativní dokumenty, které v poslední době, tedy po schválení staré vyhlášky, vznikly. Mezi tyto dokumenty patří na národní úrovni Zákon o kybernetické bezpečnosti (Zákon č. 205/2017 Sb.) a na evropské úrovni směrnice NIS (Směrnice 2016/1148). Vyhláška zahrnuje záležitosti vyplývající z obou těchto hlavních legislativních předpisů, ale i okruhy vyplývající ze současného všeobecného stavu kybernetické bezpečnosti v ČR.

Oproti staré podobě se novela vyhlášky více věnuje věcem z denní praxe. Spousta termínů, které byly řešeny nedostatečně či vůbec, je nyní osvětlena v samostatných bodech. Zároveň nově obsahuje pestrý výčet způsobů likvidace dat či zranitelností a hrozeb nebo sofistikovaný a praktický mustr pro tvorbu návrhu smlouvy s významnými dodavateli IT. Nabízí také spoustu dalších zajímavých věcí. Celou navrhovanou verzi nové vyhlášky v posledním znění najdete zde.
 

Zprávy GORDIC

Zobrazení dle typu:
  • Aktualizace software
  • Metodologie
  • Zprávy vlastní
  • Zprávy cizí
  • Řešení
Potvrdit výběr