Věříme v jiný způsob řízení
567 309 136

V Jihlavě proběhla Malá inventura stavu eGovernmentu

Společnost GORDIC byla generálním partnerem akce Malá inventura pořádané začátkem února magazínem eGovernment. Ta se konala tradičně v prostorách Krajského úřadu Kraje Vysočina, a jak už název napovídá, kladla si letos za cíl zhodnotit stav elektronizace veřejné správy v České republice. Mezi vystupujícími byli zmocněnec vlády pro ICT a digitalizaci Vladimír Dzurilla, ředitel odboru eGovernmentu MV ČR Roman Vrba, ředitel Správy základních registrů Michal Pešek nebo prezident ICT Unie Zdeněk Zajíček.
mala-inventura.JPG

Do diskuse se svými příspěvky zapojili i naši zástupci. Analytik spisové služby Vít Cvrček se věnoval elektronické pečeti jako prostředku, který dle evropského nařízení eIDAS a našeho Zákona o službách vytvářejících důvěru slouží k označení a prokázání původu a pravosti dokumentu. Upozornil mj. na metodický pokyn k elektronickým podpisům a pečetím pro veřejnoprávní původce z prosince loňského roku, který upřesňuje právní výklad povinnosti tyto nástroje používat. GORDIC poskytuje ve spolupráci s certifikační autoritou I.CA variantu tzv. vzdáleného pečetění. Při něm je využito modulu, který je umístěný v datovém centru, generuje kvalifikovanou pečeť a společně s kvalifikovaným časovým razítkem ji připojí k příslušnému dokumentu. Dokument přitom neopouští informační systém, ve kterém byl vytvořen.

m-inventura.jpg

Projektový manažer Jiří Kotisa se věnoval elektronickým službám, které už dnes poskytují územně samosprávné celky svým občanům prostřednictvím svých vlastních portálů. Portál občana GINIS nabízí nejrůznější možnosti autentizace včetně nového občanského průkazu, správu pohledávek, platbu kartou nebo mobilním telefonem a řešení řady životních situací. Námětem k realizaci je jistě propojení těchto lokálních portálů s řešením, které loni v létě spustil stát. Portál občana by tak díky tomu mohl zpřístupňovat výrazně více služeb.

Prezentace:
Kvalifikovaná pečeť (PDF)
Elektronické služby prostřednictvím Portálu občana (PDF)
 

Zprávy GORDIC

Zobrazení dle typu:
  • Aktualizace software
  • Metodologie
  • Zprávy vlastní
  • Zprávy cizí
  • Řešení
Potvrdit výběr