Manage smartly
+420 567 309 136

Reprezentant Petr Koukal: „Chlapi, choďte na preventivní prohlídky!“

S Petrem Koukalem jsem se sešel začátkem září na prosluněné pražské náplavce. Sportovním fanouškům není třeba jeho jméno dlouze představovat, protože je už léta naší badmintonovou jedničkou. Badminton je ovšem v našich podmínkách malý sport a tak bez ohledu na sportovní úspěchy vyvolala před pár lety vlnu zájmu novinářů až jeho nejtěžší životní zkušenost: diagnostikovaná rakovina varlete. Díky včasné léčbě i svému odhodlání stihl Petr ještě účast na londýnské olympiádě a dnes přitahuje zvědavost (nejen) sportovních žurnalistů už příjemnější mimosportovní záležitost - jeho vztah s biatlonistkou Gabrielou Soukalovou.
Petr Koukal

Petře, považujete účasti na olympiádách v Pekingu a Londýně za své největší sportovní úspěchy?

Zúčastnit se olympiády je velký úspěch a vážím si ho, protože v badmintonu vám k účasti nepomůže nějaký jednorázový úspěch v kvalifikaci, ale musíte v sezóně patřit mezi 30 nejlepších hráčů světa. K těm dalším velkým úspěchům řadím i třetí místo ze světového turnaje Grand Prix Gold v Německu v roce 2010, což se nikdy žádnému českému hráči nepovedlo.

Člověk sledující badminton především prostřednictvím přenosů či sestřihů z olympiád si nemůže nevšimnout dominanci asijských hráčů. Na čem je založena?
Tak především oni mají obrovskou základnu talentů, mládeže i dospělých hráčů. Z ní se potom rekrutují ti top hráči světové špičky. Například Číňané mají také velmi propracovaný systém sportovní přípravy mládeže. Děti se učí sportovní všestrannosti a odborníci jim na základě pozorování a testů doporučí, jakému sportu by se měly věnovat. Tím se nestane, že dítě třeba kvůli rodičům chodí na tenis, ačkoliv má vlohy na atletiku.

Při vší úctě ke sportovním výkonům se o Vás začalo ve zvýšené míře mluvit v souvislosti s Vaší těžkou nemocí. Jak bylo náročné se s ní psychicky srovnat?
Byl to blesk z čistého nebe. Bylo to v době, kdy se mi dařilo, a prosazoval jsem se ve světové špičce. A pak vám najednou řeknou: „Máte zhoubný nádor varlete a ještě dnes vás budeme operovat“. Pak následovala chemoterapie. Říkali mi, že už se ke sportu nebudu moct nikdy vrátit. Jsem rád, že se to nevyplnilo.

Nejenom, že jste se ke sportu vrátil, ale začal jste se výrazně angažovat v propagování možností prevence…
Ano. To, že se mi podařilo se vrátit do života, toho obyčejného i toho sportovního, bylo i díky včasnému nálezu. A to je důležité u všech druhů nádorových onemocnění. Když začnu na svých přednáškách mluvit o preventivních prohlídkách, vidím, jak těm chlapům v publiku trochu sklapne čelist a začne je hlodat špatné svědomí. Prostě péči o svoje zdraví podceňujeme. Možná proto, jak mi vysvětloval jeden lékař, že jsme život „dostali zadarmo“, neuvědomujeme si jeho hodnotu.

Váš projekt prevence se jmenuje STK pro chlapy. Proč právě toto označení a jaký je jeho cíl?
Do svého zdraví investujeme podstatně méně než do svého auta. Proto ta paralela se stanicí technické kontroly. Zatímco na pravidelné technické prohlídky jezdíme a platíme za to opakovaně peníze, na preventivní prohlídky chodí jenom 5% mužů. Chceme změnit jejich myšlení. Každé dva roky máme zákonný nárok na preventivní prohlídku zdarma. Na našem webu také upozorňujeme na to, co všechno má lékařská prohlídka obsahovat. Také to se v praxi často neděje.

Vraťme se na závěr k badmintonu. Jak to děláte, že si už tak dlouho udržujete pozici české jedničky?
Už jsem si zvykl na pocit, že se na mě chce každý doma vytáhnout a zahrát proti mně svůj nejlepší badminton. Svojí roli samozřejmě hraje příprava, ale i zkušenosti. Ti nejlepší hráči umí nejen zahrát dobře, ale také nedovolit soupeři, aby předvedl to nejlepší, čeho je schopen. O to se snažím i já. A pak mohou pomoci i maličkosti. Třeba nikdy nedávám najevo, že mě něco bolí nebo za všech okolností dodržuji profesionální přístup včetně rozcvičení. Jsou to detaily, ale mohou vám přinést psychickou výhodu.
Vladimír Přech

GORDIC News

Zobrazení dle typu:
  • Aktualizace software
  • Metodologie
  • Zprávy vlastní
  • Zprávy cizí
  • Řešení
Potvrdit výběr