Platí pravidlo, že daňový doklad k přijaté záloze nemusím vystavit, pokud vyúčtování vystavím do 15 dnů od přijetí zálohy?

DPH

Zdeněk Tišl, Ing.

3 minuty čtení

Takto postavené pravidlo pro vystavování daňových dokladů v souvislosti s DPH ve stávající legislativě neexistuje. Jediné ustanovení ze zákona o dani z přidané hodnoty, které se věnuje obdobné problematice, se týká tzv. Souhrnného daňového dokladu, konkrétně potom § 31d, odst. (1) a písmena a, b ve znění: 

a) více samostatných zdanitelných plnění, která plátce uskutečňuje pro stejnou osobu v rámci kalendářního měsíce; tento doklad může obsahovat i jednu nebo více úplat, ze kterých vznikla povinnost přiznat daň, přijatých v tomto kalendářním měsíci od této osoby, nebo

b) jedno samostatné zdanitelné plnění a jednu nebo více úplat, ze kterých vznikla povinnost přiznat daň, přijatých v rámci kalendářního měsíce, v němž došlo k uskutečnění tohoto plnění, pokud se toto plnění uskutečnilo a tyto úplaty se vztahují ke zdanitelnému plnění, které se poskytuje pro jednu osobu.

 Rozhodnou časovou podmínkou pro prominutí vystavení dokladu za zálohovou platbu tedy je uskutečnění zdanitelných plnění v rámci stejného kalendářního měsíce, nikoliv interval 15 dní mezi těmito plněními.