České Budějovice byly epicentrem kybernetických talentů

2 min čtení

22. 4. 2024

České Budějovice se staly dějištěm národního finále již 8. ročníku soutěže v kybernetické bezpečnosti. Osvětově-odborný program finále zahrnoval širokou škálu aktivit zaměřených na informování a podporu zájmu o kybernetickou bezpečnost.

Soutěže se mohou zúčastnit studenti ve věku od 9 do 24 let, kteří studují na základní, střední nebo vysoké škole v České republice. Hodnoceni jsou ve třech samostatných kategoriích – junioři, středoškoláci a vysokoškoláci. Cílem akce je zvyšovat povědomí mladé generace a tím i české populace o rizicích a hrozbách kybernetického světa a zábavnou formou přispět k jejímu zapojení do tohoto procesu. Dále také identifikovat mladé talenty a umožnit jim jejich další rozvoj v této oblasti.

Jedním z významných partnerů této akce je i společnost Gordic, která svými odbornými přednáškami zdůraznila význam tématu. Eliška Bartůšková na učitelské konferenci promluvila o důležitosti vzdělávání v oblasti kybernetické bezpečnosti a David Roháček se zaměřil na téma Elektronická spisová služba GINIS – budoucnost školní správy dokumentů.

Kybernetická bezpečnost se stává nezbytnou součástí digitálního světa a je naprostou existenční nutností. „Hackeři se dovedou rychle přizpůsobit jakýmkoliv změnám i podmínkám a umí nečekaně zaútočit na jakýkoliv typ organizace veřejného i soukromého sektoru. Klíčové je tak zodpovědné uchopení prevence. Rozhodně je totiž snazší útokům předejít než řešit jejich dopady,“ říká Michal Řezáč, ředitel pro strategický rozvoj společnosti Gordic.

Všichni finalisté opět prokázali vynikající znalosti. Absolutním vítězem a vítězem kategorie 15–19 let se stal Daniel Bulant (Smíchovská střední průmyslová škola a gymnázium v Praze). V kategorii 20 let a více zvítězil Ondra Cach (ČVUT v Praze).

V juniorské kategorii studentů mladších 15 let zvítězil Olaf Bača (Wichterlovo gymnázium, Ostrava Poruba).

Národní finále soutěže v kybernetické bezpečnosti nebylo pouze soutěží o ceny, ale především platformou pro vzdělávání, sdílení znalostí a budování komunity nadšenců a expertů. Vzhledem k tomu, že digitální svět nabízí nekonečné možnosti, je klíčové, aby mladí lidé byli dobře připraveni na výzvy a hrozby, které s sebou nese.