Odborníci debatovali v Hradci o budoucnosti eGovernmentu
Odborníci debatovali v Hradci o budoucnosti eGovernmentu
V Kongresovém centru Aldis proběhl již 27. ročník renomované akce ISSS, který přivítal na 2 000 účastníků a na 180 přednášejících. Na programu byly především prezentace a diskusní panely reflektující současný stav eGovernmentu nejen v České republice, problematika elektronické identity a efektivní komunikace občanů s veřejnou správou či problémy v oblasti kybernetické bezpečnosti.
Konference se uskutečnila za podpory renomovaných firem a pod záštitou významných institucí a společnost Gordic se stala jedním z hlavních partnerů. Účastníky zajímala také témata zahrnující implementaci nejnovějších technologií a trendů, jako je třeba umělá inteligence, další rozvoj potřebné infrastruktury, pokračování projektů v rámci smart cities a regionů, digitalizace specifických oblastí veřejné správy, jako je zdravotnictví nebo justice.
Zajímavý impulz přinesl odpolední blok, kde ve velkém sále vystoupil Marek Řezáč, ředitel Gordic Praha. Jeho prezentace s názvem Digitální stát: Jak proměnit veřejnou správu v inteligentní ekosystém nabídla pohled na limity současné digitalizace i vizi, jak by stát mohl a měl fungovat. Nestačí nasadit nové systémy a doufat, že se změní úřad. Nezmění, musíme se změnit my – v přístupu, v kultuře a v odpovědnosti.
Marek Řezáč se také vyjádřil k odkládání zákona o právu na digitální službu: „Nerozumím, jak se může přihodit, že mluvíme o digitálním státu, a nejklíčovější zákon o právu na digitální služby je odsunutý. Co se tím vysílá občanům? Že není kam spěchat, že to bude trvat další roky? Pokud tento zákon odložíme znovu a znovu, stát jen dokazuje, že není schopen držet slovo. A to si v rámci AI transformace nemůžeme dovolit.“
Rovněž připomněl význam spolupráce mezi státem a dodavateli: „Je třeba si uvědomit, že dodavatelé jsou pro stát klíčoví. A stát je zase klíčový pro ně. Je škoda, že místo spolupráce často vedeme žabomyší války. Kdybychom táhli za jeden provez, stát i dodavatelé, s jedním cílem – skutečný digitální stát, došli bychom tam daleko rychleji.“
Vedle vize rezonovala konference i konkrétními příklady digitálních řešení. Petr Juřík představil komplexní a snadno ovladatelné řešení elektronické spisové služby pro menší původce a příspěvkové organizace. Systém splňuje legislativní požadavky a nově je integrován se školským systémem Bakaláři pro efektivní řízení přijímacího řízení na SŠ.
Ladislav Mazač a Martin Drápal představili projekt Spisové služby Drážní inspekce ČR, který je zaměřen na implementaci a následný provoz subsystému Spisové služby platformy GINIS na cloudové platformě MS Azure.
Vít Kasal si připravil prezentaci na téma Samoobslužné portály – rozdíl mezi teorií a prací. Posluchače seznámil s novinkami pro rok 2025 a ukázal, jak zvýšit atraktivitu portálu občana pro běžné uživatele.
Michal Tausch se zase zaměřil na aktuální trendy. Jedním z nich je nepochybně umělá inteligence, která například může pomoct s vytěžováním faktur a účtenek. Roste také zájem o cloudové služby, portálová řešení i aplikace pro usnadnění práce na úřadě.
Závěrečnou tečku dodal František Janů, který připomněl, že kybernetická bezpečnost není stav, ale proces. Kybernetické bezpečí nezaručí nařízení, směrnice, zákon ani vyhláška, ale jasné poznání toho, co potřebujeme chránit. Nástrojem k tomuto porozumění je analýza rizik.
ISSS 2025 opět ukázalo, že digitalizace veřejné správy není jen o nákupech systémů a legislativě. Je to otázka důvěry, spolupráce a odvahy změnit přemýšlení o státu samotném.